عاشقانه-اس ام اس-جوک-تولد

هر آن چه شما به دنبالش بودید ؟ !!

هشدارهای چهارشنبه سوری
نویسنده : سید آرین - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/۱٩
 

آمارهای اورژانس نشان می دهد بیشترین گروه آسیب دیده در حوادث چهارشنبه سوری گروه سنی 16 تا 23 سال و سپس گروه سنی 8 تا 15 سال می باشند . کارشناسان می گویند سوختگی ناشی از بازی با مواد محترقه خطرناک در چهار شنبه سوری دارای دو نوع عوارض می باشند . برخی دارای عوارض زود رس و برخی در دراز مدت در افراد عوارض ایجاد می کنند . قطع عضو بدن از عوارض زود رس سوختگی هاست . عفونت ثانویه در محل زخم ناشی از سوختگی یک عارضه زودرس است . کوری چشم در موقع برخورد مستقیم ترکش های ناشی از انفجار مواد محترقه یکی از مواردی است که زیاد در چهارشنبه سوری دیده می شود . میزان کوری های ایجاد شده به حدی است که عنوان نابینایی در چهارشنبه سوری را به خود اختصاص داده است .

بر اساس آمارهای موجود 44 درصد از آسیب هایی که در این مراسم وارد می شود در چشم و     راست و 37 درصد در چشم چپ و 14 درصد در هر دو چشم است

دلایل آسیب های چشم : طیق آمارهای موجود 26 درصد آسیب ها به دلیل نارنجک ، 51 درصد به دلیل سیگارت و 16 درصد به علت فشفشه اتفاق می افتد . 58 درصد آسیب دیدگان مردانی با میانگین سنی 17 سال بوده اند .

اقدامات لازم در موقع بروز حادثه

مراجعه سریع به چشم پزشک در صورت برخورد شیء با چشم می تواند شدت ضایعات را کاهش دهد . در موارد خفیف با انجام اعمال جراحی می توان بینایی فرد را به او بازگرداند . ولی متاسفانه در موارد شدید چاره ای جز تخلیه چشم باقی نمی ماند . بعد از هرگونه آسیب به چشم تنها کار که باید بکنید آن است که چشم را با یک کاور بدون آن که با چشم آسیب دیده تماس داشته باشد بپوشانید و بیمار را سریعا به مرکز چشم پزشکی بفرستید .