عاشقانه-اس ام اس-جوک-تولد

هر آن چه شما به دنبالش بودید ؟ !!

اهداف و مراحل طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان
نویسنده : سید آرین - ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٥
 

اهداف طرح سنجش

اهداف اصلی این طرح تشخیص و شناسایی به موقع نارساییهای جسمی ، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوٱموزان بدوورود به دبستان ، کمک به بهبود کیفی آموزش و پرورش و کنترل بعضی از عوامل مؤثر بر افت تحصیلی است .

طرح در دو مرحله مقدماتی ( غربال گری ) و تخصصی اجرا می شود و برای تمامی نوآموزان شناسنامه سلامت صادر می شود و نتایج حاصل از ارزیابی ها در آن ثبت می شود و نوآموزان مشکوک به مشکل شناسایی و برای ارزیابی دقیق تر به مرحله تخصصی ارجاع می شوند .

مراحل ارزیابی در پایگاههای سنجش

مراقب سلامت در پایگاه ارزیابی اولیه موارد ذیل را مورد بررسی و در صورت نیاز نوآموز را به پزشک ارجاع می دهد .

وضعیت ایمن سازی : سابقه واکسیناسیون توسط مراقب بهداشت با توجه به کارت واکسن نوآموز مورد بررسی قرار گرفته و در صورت ناقص بودن ارجاع داده می شود .

پایش رشدی : از طریق اندازه گیری قد ، وزن ، شاخص توده بدنی ، نمودار رشد نوآموز ترسیم می شود .

ارزیابی بینایی : آزماینده بینایی میزان بینایی چشم راست و چپ را با استفاده از چارت اسنلن و دید رنگ ارزیابی نموده و در صورت مشکل به مرحله تخصصی ارجاع می شود .

ارزیابی شنوایی : آزماینده شنوایی با استفاده از دستگاه ادیومتر غربالگری میزان شنوایی نوٱموز را ارزیابی کرده و در صورت نیاز جهت آزمایشات تخصصی به مراکز سنجش شنوایی ارجاع می دهد .

ارزیابی اختلالات گفتاری : وضعیت گفتار نوآموز توسط آزماینده شنوایی بررسی و در صورت وجود مشکل جهت پی گیری ، توصیه های لازم به والدین ارائه می شود .

آمادگی تحصیلی : توانایی نوآموز در فراگیری محتوای آموزشی و اختلال فراگیر رشد ( اوتیسم ) توسط آزماینده مربوطه سنجیده شده و در صورت نیاز به مرحله تخصصی ارجاع داده می شود .

معاینات جلدی : وضعیت ظاهری پوست و موی سر نوآموز از نظر وجود علایم غیر عادی یا بیماری بررسی می شود .

دهان و دندان : وضعیت سلامت دندان ها از نظر وجود علایم غیر عادی یا بیماری بررسی می شود .

معاینات پزشک عمومی : پزشک از طریق گرفتن شرح حال نوآموز از والدین و انجام معاینات لازم موارد مشکوک را شناسایی و در صورت لزوم به متخصص ارجاع می دهد و در پایان توصیه های لازم را جهت پی گیری در مدرسه که توسط مراقبت سلامت انجام می شود را متذکر می شود .